Fül-, orr-, gégészeti vizsgálatok

Rendelőnkben felnőtt és gyermek betegek ellátása egyaránt történik

A főorvos úr az első korosztályt a fül-orr-gége, a másodikat csecsemő és gyermek fül-orr-gége szakvizsgája alapján végezheti. Ezek mellett audiológus szakvizsgával is rendelkezik, mely lehetővé teszi a hallásvizsgálattal foglalkozó szakrendelés működtetését. Ebben segítségére van a hallásakusztikus és audiológus asszisztens végzettségű szakember. A vizsgálatok eredményeit közösen tekintjük át és értékeljük. A fentiek alapján jogosultak vagyunk hallásjavító készülékkel történő rehabilitációra is.

IDŐPONTOT KÉREK »

Az orvosi vizsgálatok sok emberben félelmet keltenek, ezért nézzük, mit is jelent a fül-, orr-, gégészeti vizsgálat?

A fület fültölcsérrel, minden esetben mikroszkóppal vizsgáljuk. A hallójárat, dobhártya és a középfül betegségeiről kapuk információt.

Az orrot egy terpesztő eszközzel (spekulum) és endoszkóppal vizsgáljuk. Ez utóbbival történik az orrgarat vizsgálata is.

A szájüreget és a középgaratot a háziorvosi gyakorlatban is használatos, ahhoz hasonló nyelvlapoccal (spatulával) tekintjük át.

Az algarat és gége vizsgálata endoszkóppal történik.

A mikroszkóp és endoszkóp pontosabb diagnózis felállítását teszi lehetővé. Az endoszkópos gégevizsgálat a beteg számára kevésbé kellemetlen élménnyel jár, mint a hagyományos gégetükrözés.

Ha a beteg szédülésről panaszkodik, szédüléses (otoneurológiai) vizsgálatot végzünk.

Ennek során tájékozódunk a belsőfülben lévő egyensúlyérzékelő szerv (labyrinth) és az egyensúly fenntartásáért felelős egyéb szervek, szervrendszerek (látás, mélyérzés, központi idegrendszer) működéséről, zavarairól. A szemet egy nagyító szemüveggel vizsgáljuk, keresve a kóros szemmozgásokat (nystagmus). Ezt egyéb, testtartással kapcsolatos tesztek egészítenek ki. Szükség szerint végzünk stimulációs (kalorikus, fej-impulzus) és provokációs (pozicionális) teszteket is.

Mivel egy bonyolult rendszer megbetegedését érinti a szédülés, a legtöbb esetben társszakmák (ideggyógyász, radiológus, szemész stb.) bevonását is igénybe vesszük a kivizsgálás során.

Milyen panaszok esetén segíthet a fül-, orr-, gégész?

Fülfájdalom
Oka elsősorban a fül gyulladására vezethető vissza. Lehet a külső és a középfül betegsége is. Az elkülönítése fontos és szakorvos feladata, mivel más és más kezelés szükséges. Helytelen diagnózis esetén a terápia nemcsak hatástalan, de ronthat is a helyzeten a megfelelő ellátás elmaradása miatt.

A középfül gyulladása elsősorban a gyermekeket érinti. Főleg őszi, téli időszakban jelentkezik náthát követően. A külső hallójárat gyulladás minden korosztályban előfordulhat, főleg nyáron a strandszezonban. Ezért nevezi a köznyelv strand otitisznek, vagy uszodafülnek is.

Fontos tudni, hogy a fülben lehet a torokból eredő sugárzó fájdalom is, mely nyeléskor fokozódhat. Oka leggyakrabban a torokgyulladás, de lehet rosszindulatú daganat miatt is, vagy például torokmandula műtéte után.

Halláscsökkenés, dugultság a fülben
Az ok a külső hallójáratban, leggyakrabban a fülzsír okozta elzáródás. Lehet középfül eredetű, melyet heveny és az idült gyulladás okozhat. A halláscsökkenést ilyen esetekben a hangvezető rendszer hibája miatt vezetéses típusúnak nevezzük. A probléma lehet belsőfül, vagy központi idegrendszeri eredetű is. Ezt nevezzük idegi halláscsökkenésnek. A leggyakoribb az életkorral járó egyre fokozódó, kezdetben a magas hangokat érintő időskori halláscsökkenés. Lehet azonban hirtelen, főként a reggeli ébredéskor jelentkező panasz. Fontos, hogy ilyenkor mihamarabb orvoshoz forduljon a beteg, mivel a megfelelő kezelés hatékonyságának esélye órákon belül romolhat.

A halláscsökkenés kivizsgálása az orvos mellett az audiológus asszisztens, acusticus feladata.

Ha a halláscsökkenés gyógyszeresen vagy műtéti úton nem javítható, a megfelelő vizsgálatok után, mihamarabb hallókészülékkel történő rehabilitáció javasolt. Ebben is fontos szerepet kap az audiológus, acusticus szakember.

Fülzúgás
Az egyik leggyakoribb panasz, amivel orvoshoz fordul a beteg. A kivizsgálása számos társszakmát igényel (ideggyógyász, szemész, radiológus, belgyógyász, stb.).

Szédülés
A fülzúgáshoz hasonlóan gyakori panasz. Számos oka lehet. Mivel a belsőfül, a hallás mellett, testünk térbeli helyzetéért felelős szervet is tartalmazza, gyakran fordulnak a betegek fül-, orr-, gégészhez. A sokszakmás, szerteágazó kivizsgálás eredményét a fül-orr-gégész foglalja össze.

Nátha, orrdugulás
Az orrváladék termelődéssel járó orrdugulás elsődleges oka heveny vagy idült gyulladás, mely lehet fertőzés (vírus, baktérium) vagy allergia. Az orrdugulás hátterében anatómiai eltérések is állhatnak. Orrsövényferülés, orrkagyló megnagyobbodása, orrpolip. Ez utóbbi valójában egy idült gyulladás, mely szövetszaporulatot okoz. Természetesen nem feledkezhetünk meg a panasz hátterében megbúvó rosszindulatú folyamatról sem. Ilyenkor jellemző az orrváladék véres jellege és az egyoldali dugultság.

Orrcsepp függőség
Az utóbbi évtizedek egyre gyakrabban előforduló „betegsége”. A leszokásban segít a fül-, orr-, gégész.

Torokfájdalom
Leggyakoribb oka a nyálkahártya és a mandulák gyulladása. Lehet heveny és idült. Az esetek nagy részében átmeneti vírusfertőzés áll a háttérben. A bakteriális eredet esetén szükséges az antibiotikum szedése, melyet orvosi vizsgálat kell, hogy megelőzzön.

Különösen dohányosok esetén gondolni kell a szájüreg, garat rosszindulatú megbetegedésére is.

Rekedtség, köhögés
A hang megterhelése után gyakran kialakul, „csendterápiával” néhány napon belül szűnik. „Ökölszabály”, hogy 3 héten túl fennálló rekedtség esetén szakorvosi vizsgálatot kell végezni, az operálandó elváltozások kimutatása céljából. Ez esetben is elsősorban a rosszindulatú daganatok kizárása a cél. A köhögés oka is lehet a gégében, garatban.

„Valami csomó” növekszik a nyakon
Mindenképpen ki kell vizsgálni. Lehet fejlődési rendellenesség (cysta), gyulladás, daganat, akár daganat áttét a háttérben. Számos esetben első jele a vérképzőrendszeri rosszindulatú folyamatoknak.

Rákszűrés
Magyarország a felsőlégúti rákok számában a világ élmezőnyében áll. Rossz szájhigéne, dohányzás, „tömény” alkoholos italok fogyasztása a leggyakoribb kórok a betegség kialakulásában. Az utóbbi években egyre több esetben találkozunk a HPV vírus okozta garat és mandularákokkal, főként férfiak esetében.

A fül-, orr-, gégész által végzett vizsgálatok és a panaszok értékelése lehetővé teszi a korai felismerést és a sikeres, az életminőséget nem, vagy kismértékben rontó műtéti ellátást.

Kérdése van?

A fentiekkel kapcsolatban felmerülő kérdésekkel keresse fel orvosunkat, aki készséggel megválaszolja azokat.

KAPCSOLAT »