Audiológiai vizsgálatok
Az audiológiai vizsgálatot fül-, orr-, gégészeti vizsgálat kell, hogy megelőzzön, a dobhártya és a hallójárat ellenőrzése céljából. Az audiológia vizsgálatok, melyek teljesen fájdalommentesek, más és más elemeit vizsgálják a hallásnak.
Hangvillavizsgálatok
Segítségével a szakember előzetes képet kap arról, hogy milyen jellegű eltéréssel áll szemben.
Weber vizsgálat
A két fül hallásának összehasonlítására szolgál.
Rinné vizsgálat
Adott oldalon a vezetéses (a mechanikai rezgés) és idegi hallás összehasonlítására szolgál.
Szubjektív audiometria
A vizsgált alany jelzései alapján határozzuk meg a halláscsökkenés mértékét és azt, hogy mely frekvenciákat érinti.
Légvezetéses vizsgálat
Léghallásának vizuális megjelenítése koordinátarendszerben. Ennek segítségével tudjuk meghatározni, hogy az egyén hallása mennyiben tér el az ép hallástól. A vizsgálat fejhallgató segítségével történik.
Csontvezetéses vizsgálat
Idegi hallás vizuális megjelenítése koordinátarendszerben. Az idegi hallás éptől való eltérését mutatja meg. Egy speciális ún.
csontvibrátorral történik, amit a fül mögötti csontra (mastoid) helyezünk.
Kellemetlenségi küszöb vizsgálat
Fejhallgató segítségével azt a hangerő tartományt keressük, ahol az egyén a hangot már kellemetlenül hangosnak hallja.
Beszédvizsgálat
A nagyothalló beszédértését vizsgáljuk. Fejhallgatón, esetleg hangszórón keresztül számokat illetve egyszótagú szavakat hall a vizsgált személy, amelyeket vissza kell mondania. Az eredményt egy százalékos koordinátarendszerben ábrázoljuk.
Objektív audiometria I.
Műszeres vizsgálatok, ahol a vizsgálat alany jelzései nélkül határozunk meg eltéréseket.
Tympanometria
A dobüregi légnyomás viszonyokról, a dobüregben található esetleges folyadékról és a hallócsont láncolat hangvezető képességéről ad felvilágosítást.
Reflexvizsgálat
A kengyel nevű hallócsontot mozgató izom reflexének kiválthatóságáról ad felvilágosítást.
Objektív audiometria II.
Azon objektív audiolóigai vizsgálatok melyek elsősorban az újszülött osztályon, szűrő BERÁ-val, kiszűrt gyermekek további klinikai vizsgálatára szolgálnak. Javasolt továbbá beszédfejlődésben elmaradt kisgyermekek halláskapacitásának megállapítására is.
Otoakusztikus Emisszió (OAE)
A fül csiga nevű szervében lévő szőrsejtek működés közbeni hangját lehet detektálni (felmérni), ami lehetőséget ad a hallásküszöb objektív vizsgálatára. Gyors tájékozódásra alkalmas főként gyermekek vizsgálata esetén.
Agytörzsi Elektromos Válasz Audiometria (BERA)
(Brainstam Electric Response Audiometry): Spontán alvás közben, hang hatására kiváltott elektromos válasz, mely az agytörzs területén detektálható. Arról ad információt, hogy a hang eljut e a vizsgálat alany központi idegrendszerébe, jelen esetben az agytörzs szintjéig. A 2-4 kHz frekvenciatartományról ad felvilágosítást.
ASSR (Auditory Steady-State Response)
A legújabb objektív hallásvizsgáló eljárás, mely frekvencia specifikus hallásküszöb megállapítására szolgál. Ezáltal lehetővé válik az elérhető legprecízebb hallásrehabilitáció.
Kérdése van?
A fentiekkel kapcsolatban felmerülő kérdésekkel keresse fel audiológusunkat, aki készséggel megválaszolja azokat.